
Achter de schermen
Tijdens de open dag van de ReststoffenEnergieCentrale (REC) in Harlingen kregen bezoekers een uniek kijkje achter de schermen. In de hightech installatie wordt niet-recyclebaar restafval omgezet in energie. Bezoekers konden zien hoeveel techniek daarbij komt kijken: van elektrotechniek en werktuigbouw tot procesbesturing, onderhoud en verduurzaming.
De medewerkers van de toekomst
Bijzonder tijdens de open dag was de samenwerking met Firda. Studenten waren aanwezig om kennis te maken met techniek en innovatie waar we bij Omrin dagelijks aan werken. De installaties van de toekomst vragen ook om de vakmensen van de toekomst. Op de open dag lieten we zien hoeveel verschillende mogelijkheden er binnen de afval- en energiesector liggen.

"De biobrandstof uit de DDI vervangt fossiele brandstof. Daarmee reduceren we naar verwachting jaarlijks zo’n 28.000 ton CO₂. Dat is vergelijkbaar met een passagiersvliegtuig dat 30 keer rond de wereld vliegt."
Mart Busscher, directeur Afval & Energie

Eerste blik op de nieuwe DDI
Een belangrijk onderdeel van de open dag was de presentatie van de plannen voor de Digestaat Drooginstallatie (DDI). Digestaat is een restproduct dat ontstaat bij de productie van groengas uit de organische fractie die we uit restafval halen. In de DDI wordt dit digestaat met warmte van de REC gedroogd. Hierdoor ontstaat een droog biogranulaat dat als biobrandstof kan worden ingezet. De realisatie staat gepland voor 2027. Met deze nieuwe fabriek halen we straks nóg meer waarde uit afval.